Wystawa „Projektowanie wszędzie”

Wystawa „Projektowanie wszędzie”
Centrum Spotkań Kultur w Lublinie
28 września – 30 listopada 2018 roku

Prezentowa już w dniach 11 maja – 2 czerwca w Salonie Akademii warszawskiej ASP wystawa, została zorganizowana z okazji 40-lecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja prezentuje przedmioty, grafiki i aplikacje zaprojektowane przez pedagogów i absolwentów Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Na kolekcję składa się około dziewięćdziesiąt projektów, takich jak wyroby przemysłowe, grafika użytkowa, strony internetowe, aplikacje czy realizacje w przestrzeni miejskiej.

Mimo że, wystawa ukazuje wyłącznie prace powstałe w kręgu warszawskiej ASP, stanowi również przegląd polskiego powojennego projektowania. Wybrano niemal wyłącznie wdrożone prace absolwentów lub pedagogów związanych z uczelnią. Wyjątek stanowią nieliczne prototypy z lat 50. i 60. XX wieku. Projekty te powstawały wraz z narodzinami idei Wydziału Wzornictwa. Dzięki obecności tych prac, łatwiej zrozumieć późniejsze dokonania projektantów.

Odwiedzający wystawę zobaczą obiekty z lat 1954–2017. Wśród nich znajdą się klasyki polskiego dizajnu, np. Syrena Sport projektu Cezarego Nawrota, znak CPN autorstwa Ryszarda Bojara, odbiornik telewizyjny Vela Pawła Kępy, Włodzimierza Pańkowa i Olgierda Rutkowskiego. Ekspozycja obejmuje również prace powstałe w ostatnim czasie, które odnoszą międzynarodowe sukcesy, takie jak fotel Tulli Tomka Rygalika dla Noti, lokomotywa Gama dla Pesy Bydgoszcz autorstwa Bartosza Piotrowskiego czy system wodny Ergo Line Katarzyny Borkowskiej i Tomasza Pydo dla Cellfastu.

Kuratorki: Czesława Frejlich, Magda Kochanowska
Sekretarz: Jakub Marzoch