Studenci Wydziału Wzornictwa we współpracy z Kantarem badają z jak mięso syntetyczne jest odbierane w Polsce.
W pracowni Projektowania Opakowań i Marek na Wydziale Wzornictwa w tym semestrze studenci ostatnich lat projektują i testują opakowania na mięso laboratoryjne. Mięso komórkowe czyli laboratoryjne, to mięso, które rośnie w sterylnych warunkach z bezboleśnie pobranych od zwierzęcia komórek macierzystych.
Jest hodowane bez dalszego udziału zwierząt. Smakuje i wygląda tak samo jak zwykłe mięso, ale żadne zwierze nie ucierpi przy jego produkcji. Można przygotować z niego dowolny mięsny posiłek. Mięso takie jest czystsze od tradycyjnego ma pozytywny wpływ na naszą dietę gdyż pozbawione jest patogenów ,hormonów i antybiotyków a jego produkcja uniemożliwia rozprzestrzenianie się chorób zawartych w mięsie.
Jeśli Singapur już dopuścił na rynek tego typu produkty, owa, hipotetyczna zdawałoby się sytuacja może stać się realną w Polsce już w najbliższych latach. Zresztą zostały już wyhodowane w Polsce pierwsze kawałki takiego mięsa, o czym opowiadał w swoim wykładzie na Wydziale Wzornictwa ich twórca, Stanisław Łoboziak z laboratorium biologicznego w Centrum Nauki Kopernik.
By dowiedzieć się jak potencjalne grupy odbiorców zareagują na tego typu produkt, dzięki życzliwości firmy KANTAR proces projektowy został zakończony konsumenckim badaniem jakościowym. Ma ono dać odpowiedź na wiele pytań dotyczących percepcji mięsa syntetycznego w stosunku lęków, obaw, zabobonów i wciąż wysokiej ceny.
Wprowadzone na rynek mięso ma szansę zapobiec rosnącemu ubojowi. Jego produkcja jest przystosowana do wysokich standardów bezpieczeństwa, pochłania znacznie mniej energii i wody a zajmuje tysiąckrotnie mniej miejsca. Stworzy to możliwość innego zagospodarowania milionów hektarów wykorzystywanych dotąd do produkcji pasz i hodowli.To także sposób na ograniczenie produkcji szkodliwego CO2, który w tradycyjnej hodowli zwierząt w istotny sposób przyczynia się do zmian klimatycznych na świecie.
Proces projektowy uzupełnił także gościnny wykład Leny Mitkowej z STGU o możliwościach tworzenia opakowań z ekologicznych, pozyskiwanych z odnawialnych źródeł, papierów. W założeniu opakowania na NOWE MIĘSO miały nie tylko komunikować jego niewątpliwe zalety ale też samą formą i użytymi materiałami być wzorcowym produktem gospodarki zrównoważonego rozwoju.