Wystawa wydziałowa Poznań Design Festiwal 2021

Opublikowano 8 września 2021

Drugą wystawą tegorocznej edycji Poznań Design Festiwal, która prezentuje nasz Wydział  są Formy różnorodności.

Obszarem szczególnie interesującym jest ukazanie różnorodnych form realizacji zagadnień wobec wzorców życia, tradycji, kultury, które mają szansę stać się inspiracją do odzyskiwania tożsamości kulturowej, ale i również współpracy na polu cechu rzemieślniczego, inspiracji i reinterpretacji współczesnych problemów społecznych.

Wystawa prezentuje  prace licencjackie i magisterskie Studentek i Studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy podczas poszukiwań inspirowali się m.in kulturą ludową odwołującą się do rytmu życia, kultury, tradycji. Przedstawiamy też wybrane zadania kursowe Wydziału Wzornictwa badające zjawiska i nowe działania kulturotwórcze. Prezentowane prace obejmują obszary projektowania produktu, mody i grafiki.

Tradycja to w dużej mierze kultura materialna, która zawsze pozostaje nieograniczonym źródłem inspiracji, nawiązań i odniesień. Świat się zmienił, a rzeczy będące dawniej w użyciu,  mogą być przydatne we współczesnym świecie.  Potrzebujemy swobodnej interpretacji dawnych wątków, ale również nowego języka wizualnego dla nowej rzeczywistości.

Prezentujemy Formy różnorodności jako zbiór projektów odpowiadających w szerokim znaczeniu na te wyzwania. Najważniejsze wątki pokazane na wystawie to min. rzemieślnicze tradycje, które odnajdziemy w projekcie Buty czy Nowoczesna mandolina bluegrassowa. Nawiązania do kultury ludowej widoczne są w kolekcji Swoi, makatce Jakuba Jezierskiego, czy pamiątce z Żywca. Czerpanie z natury pięknie przedstawiają projekty stworzone dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz  próbnik barwników naturalnych Z natury. Na wystawie znalazły się także odniesienia do tradycyjnych ról społecznych, widzianych na nowo, w Biżuterii emancypacyjnej.  Kolekcja HID zaś jest manifestacją wyrazu swojej tożsamości płciowej.

Techniczna strona wystawy została przygotowana w duchu naszego rozumienia nowoczesnego świata designu i projektowania doświadczeń. Materiały z wystawy zostaną poddane recyklingowi podczas warsztatów organizowanych z Nowym Teatrem w Warszawie oraz w Wolskim Centrum Kultury. Do  prezentacji obiektów zostały wykorzystane stoły zaprojektowane na ASP w Warszawie w Eksperymentalnej Pracowni Drewna prowadzonej przez dr. Pawła Jasiewicza. Projekt aranżacji przestrzeni bufetu wydziałowego powstał dla zabytkowego budynku przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie. Po uwzględnieniu wielu wymogów i założeń powstały stoły w kompaktowych rozmiarach, które można dowolnie aranżować,  zestawiać i przenosić.

Kuratorzy wystawy:
dr Ewa Maria Śmigielska
dr Magdalena Małczyńska-Umeda
Jakub Pionty Jezierski

Asystentka kuratorek: Maja Śmigielska
Redakcja: Joanna Parczyńska
Tłumaczenia: Aleksandra Szymczyk

Identyfikacja wizualna:
Jakub Pionty Jezierski

Więcej informacji na temat festiwalu: 2021.poznandesignfestiwal.pl

Nasi partnerzy: Drukarnia Skela, Nowy Teatr, WSNSiR, Wolskie Centrum Kultury, DEKORenaty