Strefa Pomiędzy

opracowane w latach 2012-2022 w Pracowni Kreacji Przekazu
prowadzonej przez prof. Ksawerego Piwockiego, as. Jakuba Marzoch
w Katedrze Projektowania Wydziału Wzornictwa

czas i miejsce wydarzenia:

Wydział Wzornictwa, parter sala 0.1 – Galeria Kaplica, ul. Myśliwiecka 8, Warszawa
Wernisaż: 19.05.2022 godz. 18:30
Przedpremierowy pokaz w trakcie Nocy Muzeów 14.05.2022 g. start: 18:00

STREFA POMIĘDZY

Wystawa prezentuje projekty studenckie opracowane w latach 2012 - 2022 w Pracowni Kreacji Przekazu. W ciągu ostatniej dekady rozważaliśmy nieostrą strefę rozciągniętą pomiędzy bielą a czernią, sacrum a profanum, prawdą a fałszem, dobrem a złem, pięknem a brzydotą, głupotą a mądrością, miłością a obojętnością, przestrzeganiem tabu i jego łamaniem. Rozważaliśmy zmianę znaczenia kulturowych ikon w nowym skomputeryzowanym świecie. Próbowaliśmy ustosunkować się do otaczających nas problemów w przestrzeni osobistej i społecznej. Jak te diagnozy przełożyć na przekaz artystyczny, projektowy? W tym sensie wszystkie przedstawione na wystawie tematy poruszały się wokół określania i wyznaczania indywidualnego podejścia do rozpatrywanych problemów. Staraliśmy się ze studentkami i studentami stosować metodę filozofa Kazimierza Dąbrowskiego polegającą na - poznaniu schematów, którymi posługiwano się dotychczas w opisywaniu danego problemu - następnie tę wiedzę omijać i kasować, wreszcie tworzyć własny, autorski i dotąd nie zastosowany rodzaj przekazu. Każda odpowiedź była więc odmienna, stosowała zupełnie indywidualne metody i formuły. Prezentacja dorobku Pracowni Kreacji Przekazu to osobiste odpowiedzi studentów na zadane tematy, które wspólnie próbowaliśmy omówić, znaleźć odpowiedni język, oraz nadać właściwą formę wypowiedzi.

TEMATY PREZENTOWANE NA WYSTAWIE:

[2022] Źródło

[2021] Rzeczywiste vs urojone