Dyplom licencjacki Natalii Gajo i Zuzanny Walkiewicz „Opniaki - leśny plac zabaw” znalazł się na wystawie „Gry i zabawki - wystawa młodych designerek i designerów” w Miejscu Projektów Zachęty.
„Opniaki” to wielofunkcyjne elementy do zabawy wśród drzew przeznaczone dla grupy dziesięciorga dzieci i jednego wychowawcy, np. dla uczestników letnich kolonii. Projekt czerpie z nurtów outdoor education i tradycji alternatywnych placów zabaw. Dzieci same rozwieszają zestaw wedle własnego pomysłu — może on być wykorzystany do wspinania, huśtania, budowy bazy. Do rozpoczęcia zabawy konieczne jest mocowanie poszczególnych części do pni drzew, dzięki czemu zestaw staje się pretekstem do wyjścia do lasu. „Opniaki” zachęcają do interakcji z przyrodą, oswajają dzieci z lasem i uczą szacunku do niego.
„Opniaki” to dyplom licencjacki, który powstał pod opieką dr Pawła Grobelnego w Pracowni Projektowania Przestrzeni Publicznej na Wydziale Wzornictwa, był prezentowany na „Projektowaniu doświadczeń” – wystawie głównej Poznań Desig Festiwal 2021 i warszawskiej odsłonie tej wystawy w Pałacu Czapskich, a także na "Young Polish Designers: Care, Connect, Change" w Akademickie Centrum Designu w Łodzi.
Natalia Gajo — (ur. 1995) jest projektantką zafascynowaną zagadnieniem zabawy. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów na Wydziale Wzornictwa w Warszawie, kontynuuje edukację na kierunku Design for Play w Kolding w Danii. Szczególnie interesuje ją projektowanie przestrzeni do zabawy, wychodzące poza typowe skojarzenie z placem zabaw. Projekt Opniaki był jej pierwszym krokiem w tym kierunku. Zabawę traktuje zarówno jako produkt, jak i element procesu projektowego. W swojej pracy ceni prostotę, humor i wrażliwość.
Zuzanna Walkiewicz — (ur. 1993), przed rozpoczęciem studiów na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie studiowała etnologię i antropologię kulturową. W swojej pracy stara się kreatywnie wykorzystać warsztat etnografki i podejście badaczki społecznej. Interesuje ją rzemiosło i projektowanie skupione na odnawialnych materiałach.
Miejsce Projektów Zachęty
Gry i zabawki to wystawa prezentująca gry, które bawią, uczą, łączą pokolenia, a także zabawki i obiekty stworzone przez młodych polskich designerów z myślą o rekreacji. Projekty te mogą być wykorzystywane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Są ze świata analogowego i wirtualnego. Wiele z nich ma walory edukacyjne, wspomagają rozwój intelektualny i nabywanie nowych umiejętności, inne mają bardziej sportowy charakter. Wszystkie pozwalają pożytecznie spędzić czas wolny, rozwijają kreatywność w interakcji z innymi ludźmi, a czasem nawet przełamują bariery.
autorki i autorzy: Aleksandra Badura, Wioletta Bogunia-Bugaj, Magdalena Bojko-Michalak, Olga Cytowska, Agnieszka Doczyńska, Natalia Gajo i Zuzanna Walkiewicz, Karolina Glanowska, Adam Miklaszewski, Ola Mirecka, Kacper Mutke, Paweł Lewandowski, Barbara Olejarczyk, Martyna Piątek, Julia Szymanowska, Patrycja Żurawicz
kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Monika Kopczewska
projekt ekspozycji: Jacek Malinowski
produkcja wystawy: Monika Kopczewska, Michał Kubiak
Fot. materiały prasowe