Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla Antoniny Konopelskiej

Opublikowano 11 lipca 2023
Dr Antonina Konopelska z Wydziału Wzornictwa znalazła się w gronie tegorocznych stypendystek-ów Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców, w kategorii „dziedzina sztuki / sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki”.

Stypendia przyznawane są za wysoki poziom prowadzonych badań, wyróżniający się dorobek naukowy lub artystyczny oraz za udział w projektach.
___

Antonina Konopelska, artystka multimedialna, absolwentka Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej „Kowalni” prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską obroniła w ASP w Katowicach. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, w tym m.in. „Wszystko, co mamy” (ProjectRoom CSW Zamek Ujazdowski, 2022), „Chór / The Choir” (Vienna Woods Gallery, Los Angeles, 2020), „Libertango” (TRAFO, Szczecin, 2018), „The Wax of Poland 3.1” (Galeria Promocyjna, Warszawa, 2018).

Antonina Konopelska brała także udział w licznych wystawach zbiorowych, takich jak: „Out of Poland” (Arena 1 Gallery, Santa Monica Art Studios, 2019), „A Process 2.0” (Miesiąc Fotografii w Krakowie, 2016), „Lektury” (Galeria Salon Akademii, Warszawa, 2015), „Masquerade” (CFF The Centre for Photography, Sztokholm, 2012).

Otrzymała stypendium Programów Młoda Polska (2023), Kultura polska na świecie Instytutu Adama Mickiewicza (2022-2020, 2018), oraz FTP Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2021-2013). Antonina Konopelska była również finalistką festiwalu INOUT (2019), DEBUTS! (2015), Young Fashion Photographers Now (2014), laureatką Nagrody Artystycznej Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego (2014) oraz stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2013).

Brała udział w przeglądach portfolio oraz rezydencjach artystycznych, m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi (2021) oraz w ff Kolektiv w Berlinie (2015). Jako visiting professor gościła m.in. w Pratt Institute (Nowy Jork), Anahuac University (Meksyk), Florida International University (Miami) oraz ArtCenter College of Design (Los Angeles, Pasadena).

Antonina Konopelska jest również członkinią Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.