PL EN
Czas trwania: 4 semestry
Tryb studiów: dzienne
Język: polski
PROGRAM
Projektowanie, które trafnie odpowie na wyzwania współczesności, musi być oparte na badaniach. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie realizować projekty naprawdę potrzebne, warte naszego wspólnego zaangażowania. Nowy program wpisuje się w tożsamość Wydziału Wzornictwa, która zawsze opierała się na społecznym zaangażowaniu projektowania. Program ten jest również otwarty na inne dziedziny, nie tylko projektowe ale też na nauki humani- styczne i społeczne. W skład zespołu dydaktycznego wchodzą praktykujące osoby z obszarów projektowania, sztuki, teorii i badań oraz osoby eksperckie zaproszone gościnnie do pracy nad konkretnymi projektami magisterskimi. Studia kończy praca nad dyplomem, która odbywa się równolegle z dwojgiem promotorów — części badawczej i części projektowej. Część badawcza wspiera projektową, ale także część projektowa służy badawczej. Zachęcamy, aby podejmowane obszary i zagadnienia projektów dyplomowych odpowiadały na różnego rodzaju bieżące kwestie społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Bardzo ważne jest dla nas wspieranie zainteresowań projektowych i badawczych każdej osoby studiującej. — dr Paweł Grobelny, kierownik kierunku "Projektowanie i badania"
Studentki i studenci podczas studiów magisterskich zajmują się m.in. projektowaniem produktów, komunikacji, strategii, usług i kreowaniem przestrzeni publicznych. Tym działaniom towarzyszą zawsze badania, które są kluczowe dla określenia celów i założeń projektowych. To co wyróżnia kurs magisterski „Projektowanie i badania” to przede wszystkim współpraca ze specjalistkami i specjalistami spoza dyscyplin projektowych oraz z zewnętrznymi instytucjami.
- Kształcenie świadomych, wrażliwych i otwartych osób zajmujących się projektowaniem.
- Nauczanie metod badawczych i wykorzystywania ich w projektowaniu.
- Badanie procesów i różnorodnych metodologii projektowania.
- Otwieranie i poszerzanie dziedziny projektowania, inicjowanie działań interdyscyplinarnych i transdyscyplinarnych w projektowaniu.
- Poszerzanie roli projektowania o inicjowanie i kreowanie działań odpowiadających współczesnym wyzwaniom społecznym i środowiskowym.
METODY REALIZACJI PROGRAMU:
- Zapraszanie zewnętrznych partnerów instytucjonalnych do współtworzenia i wspierania warsztatów badawczo-projektowych.
- Zapraszanie osób eksperckich z różnorodnych dziedzin do współprowadzenia platform badawczych.
- Współprowadzenie prac dyplomowych przez dwóch promotorów — teoretyka i badacza oraz projektanta (dla części badawczej i części projektowej dyplomu).
- Prowadzenie zajęć metodami warsztatowymi i interdyscyplinarnymi, wspomagającymi działanie zespołowe.
- Wspieranie zainteresowań projektowych i badawczych każdej osoby studiującej.