PROGRAM
25 lutego | W jakim stopniu możemy zrezygnować z prawa do prywatności na rzecz bezpieczeństwa
Piotr Niemczyk
Polski przedsiębiorca, ekspert z zakresu bezpieczeństwa, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa i wiceminister gospodarki, działacz opozycji w okresie PRL. Po odejściu ze służb specjalnych zajął się doradztwem z zakresu bezpieczeństwa i wywiadu konkurencyjnego. Założył jedną z pierwszych w kraju wywiadowni gospodarczych. W 2007 ponownie objął funkcję doradcy Komisji ds. Służb Specjalnych (z rekomendacji posłów Platformy Obywatelskiej), w 2008 wszedł w skład rady konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW. Jest wydawcą specjalistycznego biuletynu zajmującego się sprawami bezpieczeństwa międzynarodowego, praw człowieka i przestępczości zorganizowanej. Został również wykładowcą Centralnego Ośrodka Kadr ABW, Collegium Civitas i Uniwersytetu Warszawskiego.
10 marca | Czy w XXI wieku będzie nam potrzebna edukacja?
Prof. Łukasz A. Turski
Fizyk. Laureat nagrody im. H. Steinhausa, Złotego Medalu Europejskiego Towarzystwa Fizycznego, Honorowego Złotego Mikrofonu Polskiego Radia oraz Nagrody Specjalnej PAP. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Autor stu kilkudziesięciu prac naukowych oraz artykułów popularno-naukowych. Publicysta: Polska the Times, Wprost, Tygodnik Powszechny, Znak, Odra, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Project-syndicate.pl. Autor audycji radiowych i programów telewizyjnych o nauce i społeczeństwie. Przewodniczący Kolegium ds. audycji edukacyjnych Polskiego Radia (do 2003). Pomysłodawca Pikników Naukowych oraz Centrum Nauki Kopernik. Przewodniczący Rady Programowej CNK. Członek Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk. Członek Rady Centrum im. Adama Smitha w Warszawie (do 2015). Członek Rady Strategicznej ThinkTank w Warszawie. Członek zagranicznych towarzystw naukowych. W latach 2000-04 członek Komitetu Badań Naukowych. Współpracował z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi w USA, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii. Profesor zwyczajny w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
7 kwietnia | Neuroplastyczność mózgu
Prof. Małgorzata Kossut
Małgorzata Kossut (ur. 10 marca 1950 w Warszawie) – polska neurobiolog specjalizująca się w neuroplastycznościukładu nerwowego oraz neuronalnych mechanizmach uczenia się i pamięci, członek Polskiej Akademii Nauk. W 1973 roku ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie podjęła studia doktoranckie w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, podczas których zajmowała się badaniem zmian zachodzących w korze mózgowej zwierząt u których zastosowano deprywację sensoryczną. W 1976 uzyskała tytuł doktora, a w 1989 tytuł doktora habilitowanego. W 1994 uzyskała tytuł profesora nauk przyrodniczych. Od 1976 pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, obecnie jako kierownik Zakładu Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej oraz Pracowni Neuroplastyczności. Od 1998 jest członkiem stowarzyszenia European DANA Alliance for the Brain, które zainicjowało akcję Tydzień Mózgu w Europie. W latach 2005-2008 była przewodniczącą Komitetu Neurobiologii w Polskiej Akademii Nauk. Została wybrana na członka zarządu European Brain and Behaviour Society w kadencji 2012-2015. Od 2009 jest kierownikiem Katedry Psychofizjologii Procesów Poznawczych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
21 kwietnia | Antyrozwojowy wymiar nierówności społecznych
Prof. Elżbieta Mączyńska
Absolwentka studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor nauk ekonomicznych. Pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji, Kierownik Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw). Członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Prezydium Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus". Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przewodnicząca Rady Programowej IX Kongresu Ekonomistów Polskich (2013) i VIII Kongresu Ekonomistów Polskich (2007) oraz redaktor naukowy i współautor materiałów kongresowych. Przewodnicząca Komitetu Gospodarczego Myśli Strategicznej przy ministrze gospodarki. W latach 1994–2005 sekretarz naukowy Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów. Kieruje cyklem konwersatoriów „Czwartki u Ekonomistów“- otwartych debat, nagrywanych (stenogramy) i komentowanych, realizowanym od 2006 roku. Współautorka Raportu „Reforma kulturowa. 2020, 2030, 2040”. Autorka około 200 publikacji o tematyce ekonomicznej.
5 maja | Życie w Polsce. Oswajanie kraju
Mamadou Diouf
Senegalski wokalista, dziennikarz i działacz społeczny, z wykształcenia lekarz weterynarii. Do Polski przyjechał na studia w 1983. Od 2007 roku posiada polskie obywatelstwo. Jest współtwórcą portalu Afryka.org –działającego na rzecz poprawy wizerunku Afryki. Jest także korespondentem portalu Kontynent Warszawa-Warszawa Wielu Kultur. Związany z fundacją Afryka Inaczej. Od 2012 roku w Społecznej Radzie Kultury przy Prezydencie Miasta Warszawy. Od lat propaguje afrykańskie kultury w polskich mediach: Jazz Radio (2002-2008), Radio PIN (2008-2013), od października 2014 Polskie Radio RDC; a także w Machinie. Śpiewa w języku wolof, po polsku i francusku. W ostatnich miesiącach zaangażował się w tworzenie fundacji PO-NAD-TO, której celem jest m.in. działanie na rzecz wspierania integracji dzieci, także dzieci immigrantów i uchodźców.
19 maja | Internet, monopol, użytkownicy. Kto korzysta z korzystania?
dr Alek Tarkowski
Socjolog, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska, organizacji przełączającej społeczeństwo na cyfrowe. Założyciel i koordynator projektu Creative Commons Polska, członek Rady Cyfryzacji przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, wice-przewodniczący Koalicji Otwartej Edukacji. W latach 2008-11 członek Zespołu Doradców Strategicznych przy Prezesie Rady Ministrów, odpowiedzialny za kwestie dotyczące społeczeństwa cyfrowego. Współautor raportu “Polska 2030″. Współtwórca projektu “Kultura 2.0″, poświęconego przemianom kultury pod wpływem mediów cyfrowych. Interesuje się socjologią mediów i technologii cyfrowych; społecznymi i kulturowymi skutkami ich funkcjonowania w społeczeństwie, oraz otwartymi modelami produkcji wiedzy i kultury. Specjalizuje się w kwestiach dotyczących otwartych modeli produkcji i dystrybucji treści, w szczególności otwartości zasobów publicznych.