PROGRAM
28 lutego | Polacy i Ukraińcy wobec trudnej historii.
dr Paweł Kowal
Politolog i historyk, publicysta. Jest adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, pracuje w Kolegium Europejskim w Natolinie, wykłada w Studium Europy Wschodniej UW. Kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa PAN w Kijowie. Współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Redaktor naczelny Warsaw East European Reviev. Prowadzi badania i publikuje na tematy transformacji w Europie środkowej i ZSRS oraz polityki wschodniej. Prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. Felietonista „Rzeczpospolitej”, „Dziennika Polskiego”, „Wprost”. W latach 2005-09 był posłem na Sejm RP, 2006-2007 sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnym za politykę wschodnią, w latach 2009-2014 posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina. W 2014 roku uhonorowany Nagrodą im. Giedroycia.
14 marca | Intencja czy konwencja - co jest decydujące w interpretacji prawa, literatury i sztuki?
prof. Marcin Matczak
Polski radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie teorii prawa, profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2002 uzyskał tam na podstawie rozprawy pt. Kompetencja organu administracji publicznej. Analiza teoretyczno-prawna stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa. W 2011 na Wydziale Prawa i Administracji UW, na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Summa iniuria. O błędzie formalizmu w stosowaniu prawa, otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa. Został adiunktem w Instytucie Nauk o Państwie i Prawie tego Wydziału, a następnie profesorem nadzwyczajnym UW. Jako radca prawny specjalizuje się w prawie farmaceutycznym i żywnościowym. Jest partnerem w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Członek: Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego, Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Rady Programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego. W 2017 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.
28 marca | Zmiany pozycji kobiet w kościołach chrześcijańskich w ostatnim stuleciu.
dk. Halina Radacz
Duszpasterz parafii w Ewangelicko-Luterańskich w Żyrardowie i Rawie Mazowieckiej. Od 1990 angażuje się w pracę kobiet w Kościele Luterańskim. Jest jedną z inicjatorek Ogólnopolskiego Forum Kobiet Luterańskich, od chwili jej powstania współpracuje z Synodalną Komisją ds. Kobiet, a obecnie jako członek Synodu Kościoła jest przewodniczącą tej komisji. Współpracuje z żyrardowską filią Centrum Praw Kobiet, jest też członkinią Polskiego Kongresu Kobiet. Uczestniczyła w debatach Gdańskiego Areopagu (2009-12), bywa gościem telewizyjnych programów publicystycznych.
11 kwietnia | Koniec pokoleń podległości
dr Jarosław Kuisz
Historyk państwa i prawa, analityk polityki, eseista. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji i w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat w zakresie nauk prawnych uzyskał w 2007 r. na podstawie pracy poświęconej czasom pierwszej „Solidarności“ pt. „O charakterze prawnym porozumień sierpniowych 1980–1981”. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uczył również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Kolegium MISH UW i Collegium Artes Liberales UW. Wykładał gościnnie m.in. na Uniwersytecie w Rotterdamie, Uniwersytecie Helsińskim i Uniwersytecie Kopenhaskim. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię prawa i powszechną historię państwa i prawa. W 2009 r. stworzył tygodnik internetowy Kultura Liberalna, gdzie od tamtego czasu jest redaktorem naczelnym. Autor książki "Koniec pokoleń podległości".
25 kwietnia | Nie wyglądasz na Syryjczyka - rozmowa o inności
Feras Daboul
Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury, eseistka; profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. W swoich badaniach zajmuje się antropologią religii, szczególnie polską religijnością ludową, stosunkiem Polaków do Żydów oraz Zagładą Żydów. Stypendystka Fundacji Humboldta, Mellona, Davis Center for Historical Studies na Uniwersytecie w Princeton oraz Marie Curie przy Institute for Advanced Studies, Princeton. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej oraz Nagrody im. księdza Stanisława Musiała. Opublikowała między innymi „Rzeczy mgliste” (2004) i „Legendy o krwi. Antropologia przesądu” (2008). Obecnie pracuje nad książką „Portret społeczny pogromu kieleckiego”.
9 maja | Polska szkoła reform. Pół wieku zmian w systemie edukacji
dr Przemysław Sadura
Socjolog i publicysta. Wykłada w Instytucie Socjologii i na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 10 lat prowadzi badania społeczne dla organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Zawodowo zwolennik aktywnych metod badawczych i pracy warsztatowej. Jest autorem m.in. podręcznika “Konsultacje w społeczności lokalnej”, wydanego przez IS UW i współautorem książki “Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej”, członek zespołu Krytyki Politycznej. Współzałożyciel fundacji Pole Dialogu.