Nasza wystawa podczas konferencji "Connecting Europe Facility..."

Opublikowano 23 listopada 2017

W dniu 24 listopada 2017 roku w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja „Connecting Europe Facility – achievements and perspectives.CEF contribution to the development of national transport infrastructure”.

Celem konferencji jest podsumowanie dotychczasowych wyników wdrażania Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w sektorze transportu w Polsce oraz zidentyfikowanie nowych kierunków rozwoju, a także wymiana doświadczeń z wdrażania CEF pomiędzy przedstawicielami Komisji Europejskiej, państw członkowskich, beneficjentów oraz instytucji finansowych. Wydarzenie ma również na celu poinformowanie opinii publicznej na temat sposobu i poziomu wykorzystania środków z budżetu Unii Europejskiej przyznanych Polsce na realizację projektów w ramach ww. Instrumentu.

W konferencji uczestniczyć będzie Pani Violeta Bulc, Komisarz Europejski do spraw mobilności i transportu.

Organizowana konferencja na Wybrzeżu Kościuszkowskim, oprócz promocji nowego gmachu uczelni wybudowanego dzięki funduszom europejskim, to przede wszystkim znakomita okazja do zaprezentowania dorobku projektowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w szczególności Wydziału Wzornictwa, który w przyszłym roku będzie obchodził 40-lecie powstania. Pracownicy i absolwenci Wydziału Wzornictwa od lat stanowią czołówkę projektantów działających w kraju, tworząc nasze codzienne otoczenie. Projektują i wdrażają projekty dla przemysłu i rzemiosła, przestrzeń miejską, meble miejskie, wnętrza budynków publicznych, budowle i założenia urbanistyczne. Wielu z nich zdobyło międzynarodowe uznanie i prestiżowe wyróżnienia. Wydział w rankingach międzynarodowych plasuje się w ścisłej czołówce tego typu szkół na świecie – to m.in. 13 miejsce w rankingu Red Dot Design w 2013 roku.

W ramach konferencji zostanie zaprezentowana wystawa projektów środków transportu zrealizowanych na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa „WKOŁO” ukazywać będzie dorobek projektowy młodszych projektantów Wydziału Wzornictwa z zakresu projektowania pojazdów, od projektów koncepcyjnych po projekty zrealizowane dla przemysłu. Na wystawie będzie można obejrzeć dokonania takich projektantów jak: Bartosz Wyżykowski, Jacek Morawski, Artur Śniechota, Marta Adamkowska, Jędrzej Fiett, Olga Pycia, Barbara Spyrko vel Śmietanko, Oskar Szulc, Zuzanna Romanowska, Anna Filipiak, Konrad Dybicki. Mając na uwadze temat konferencji w tym gronie nie mogło zabraknąć dr hab. Bartosza Piotrowskiego, głównego projektanta wzornictwa w Dziale Badań i Rozwoju PESA Bydgoszcz, autora kilkunastu projektów pojazdów szynowych, m.in. PesaDART, uznanego w 2016 roku przez międzynarodowe jury składające się z ekspertów wzornictwa przemysłowego z całego świata najładniejszym pociągiem na świecie (IF DESIGN AWARD 2016).

Organizatorem konferencji na temat CEF jest Ministerstwo Rozwoju. CEF jest jednym z kluczowych unijnych instrumentów finansowania inwestycji infrastrukturalnych, którym wspiera wzrost gospodarczy, zatrudnienie i konkurencyjność.