40-lecie Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie

Opublikowano 15 lutego 2018

Wydział Wzornictwa kończy 40 lat! Z tej okazji zapraszamy na wydarzenia jubileuszowe skierowane zarówno do środowiska projektantów, jak i do odbiorców wzornictwa, czyli nas wszystkich. Odbywać się one będą od maja do sierpnia 2018 roku. Publiczność będzie mogła poznać sylwetki i twórczość założycieli Wydziału, projektantów i artystów: Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, którym poświęcona będzie wystawa w Zachęcie. Zaraz obok, w galerii Salon Akademii, będzie można zobaczyć, jak działalność absolwentów i pedagogów Wydziału Wzornictwa wpływa na nasze codzienne życie. Na tej wystawie zaprezentowane będą realizacje, które dobrze znamy z ulic, czy półek sklepowych, a także projekty eksperymentalne i historyczne. Natomiast galeria Kordegarda pokaże twórczość związanych z Wydziałem artystów: rzeźbiarzy, malarzy, fotografików… Obchody dopełni organizowana już po raz drugi konferencja „Fair Design”, podczas której projektanci, naukowcy i eksperci z całego świata zmierzą się z wyzwaniem współczesności, którym jest nadmiar. Serdecznie zapraszamy!

***

Harmonogram wydarzeń:

„Projektowanie wszędzie” – wystawa
11 maja – 2 czerwca 2018
Wernisaż: 11 maja (piątek), godz. 19:00

Galeria Salon Akademii
ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta), Warszawa
www.salonakademii.asp.waw.pl

poniedziałek – piątek: 12:00 – 18:00
sobota: 12:00 – 16.00
Noc Muzeów, 19 maja: 12:00 – 24:00

„Miejsce artysty” – wystawa
14 maja – 10 czerwca 2018
Wernisaż: 14 maja (poniedziałek), godz. 19:00

Galeria Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
www.kordegarda.org

wtorek – niedziela: 11:00 – 19:00
poniedziałek: zamknięte

Więcej informacji >>>

„Przestrzeń niewysłowiona. Jerzy Sołtan – Lech Tomaszewski – Andrzej Jan Wróblewski” – wystawa
21 maja – 8 sierpnia 2018
Wernisaż: 21 maja (poniedziałek), godz. 19:00

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, Warszawa
www.zacheta.art.pl

wtorek – niedziela: 12:00 – 20:00
czwartek: wstęp wolny
kasa biletowa czynna do godziny 19:30

FAIR DESIGN 2018 |  NADMIAR

II Międzynarodowa Konferencja Teorii i Krytyki Designu

Daty konferencji: 18–19 maja
Miejsce: Gmach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa

Więcej informacji i rejestracja www.fair-design.pl

***

Projektanci i artyści współtworzą nasze codzienne otoczenie. Są odpowiedzialni za wygląd opakowań na sklepowych półkach, funkcjonalność systemów informacji miejskiej, czy efektywność i łatwość obsługi skomplikowanych urządzeń. Mało kto wie, jak wiele przedmiotów, które towarzyszą nam każdego dnia, swój kształt zawdzięcza absolwentom i pedagogom Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP. Jubileusz 40-lecia jest dobrą okazją, aby zaprezentować szerokiej publiczności zarówno najbardziej przełomowe, innowacyjne projekty, które powstały w kręgu naszego Wydziału, jak i rzeczy z pozoru banalne, tak oczywiste, że łatwo się zapomina, iż ktoś musiał je kiedyś zaprojektować. Przygotowywane z okazji jubileuszu wystawy i wydawnictwa zaprezentują setki najważniejszych realizacji projektowych pracowników i absolwentów Wydziału.

Dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest największą uczelnią artystyczną w kraju. Na dziewięciu wydziałach kształcimy artystów i projektantów, których twórczość jest znana w kraju i za granicą. Nasz Wydział w międzynarodowym rankingu wydziałów projektowych Red Dot Design w 2013 roku zajął 13 miejsce na półkuli północnej. Pracownicy i absolwenci Wydziału Wzornictwa od lat projektują i wdrażają projekty dla przemysłu i rzemiosła, projektują przestrzeń i meble miejskie, wnętrza budynków publicznych, budowle i założenia urbanistyczne zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Nasz Wydział bierze udział w dziesiątkach działań współpracując z instytucjami społecznymi, władzami dzielnic, zakładami przemysłowymi i instytucjami kultury. Nasi studenci i absolwenci aktywnie angażują się w działania prospołeczne, ekologiczne i non-profit, będąc świadomymi współodpowiedzialności projektantów za dobrostan współczesnych społeczeństw i przyszłość naszej planety.