Global Fashion Conference Warsaw 2021

Opublikowano 27 października 2021

Tegoroczna edycja konferencji Global Fashion Conference Warsaw (21 – 22 października 2021) dała okazję do spotkania ponad 70 – ekspertek/ekspertów, badaczek/badaczy, młodych naukowczyń i naukowców oraz projektantek/projektantów z całego świata. Dwa dni konferencji pełne były ciekawych prezentacji, dyskusji, warsztatów oraz pokazów filmowych, dotyczących wyzwań zrównoważonej mody oraz edukacji. Wydarzenie powstało we współpracy z Katedrą Mody naszego Wydziału.

Podczas konferencji zaprezentowały się zarówno osoby z dorobkiem badawczym, jak i bardzo młode naukowczynie i młodzi naukowcy (doktorantki i doktoranci). Zaprezentowano sporo innowacji, np. tkaniny pochłaniające CO2 i niezwykłe badania interdyscyplinarne. W panelach dyskusyjnych udało się skonfrontować wiedzę akademicką z praktyką przedstawicieli rynku (firm, projektantów, małych marek). W prawie każdym obszarze udało się zaprosić osobę reprezentującą Polskę.

O edukacji modowej

Dr Aleksandra Jatczak-Repeć z Katedry Mody poprowadziła panel pt. “Sustainability and Consumers”, zaś Janusz Noniewicz z Katedry Mody panel dyskusyjny o edukacji modowej, podczas którego konfrontował swoje doświadczenia z Dyrektorami i Dyrektorkami szkół włoskich, brazylijskich, hinduskich i brytyjskich.

Podczas Global Fashion Conference Warsaw 2021 przyznano dwie nagrody: za najlepszy research dla młodych zespołów badawczych – dla zespołu OSPITAL, Pantxika MASSON, Dimitri H,  LEGARDEUR, Jérémy BELER, Cédrick z University of Bordeaux – ESTIA Institute of Technology – Francja za pracę “Toward total traceability in fashion industry for full transparency communication to consumer” oraz dla zespołu GUPTA, ShaliniSRIVASTAVA, Ishi z Pearl Academy w Indiach za pracę “Crafting Narratives: Co-producing Content for Social Storytelling of Indian, Craft-based, Brands”.

W skład komitetu organizacyjnego Global Fashion Conference Warsaw 2021 weszły dr Aleksandra Jatczak-Repeć i dr hab. Agnieszka Rożnowska-Jasiewicz z ASP w Warszawie, Kirsi Niinimäki z Aalto University w Finlandii oraz Isabel Cantista z Universidade Lusíada Norte z Portugalii.